Książka „Wojenne dzieciństwo”

Ponad jedenaście tysięcy cywilów zginęło podczas oblężenia Sarajewa. Śmierć była codziennością. Ta książka nie jest jednak projektem o śmierci, ale o doświadczeniu tych, którzy przeżyli. Nawet podczas wojny istniało dzieciństwo. Dziesiątki tysięcy młodych dziewcząt i chłopców dorastało inaczej, niż gdyby żyli w czasach pokoju. Ten projekt to próba spojrzenia na ich doświadczenie. […] Ponad tysiąc osób, dzieląc się swoimi wspomnieniami, zaangażowało się w tworzenie tej książki.

Książka to swoista mozaika wspomnień stworzona przed tych, którym przyszło dorastać podczas wojny w Bośni i Hercegowinie w latach 1992-1995. Traumatyczne wspomnienia mieszają się z wesołymi, bo dzieci, mimo że musiały stawiać czoła rzeczywistości, której nie pojmowali nawet dorośli, były po prostu dziećmi. Pomimo, a może na przekór brutalnemu konfliktowi życie toczyło się dalej.

Książka została wydana w Bośni i Hercegowinie w 2013 r. i od tamtego czasu przetłumaczono ją na m.in. język japoński, angielski i niemiecki.

Polska wersja książki została opublikowana w 2018 r. i obecnie jest dostępna w Muzeum Wojennego Dzieciństwa w Sarajewie. Książkę w polskiej wersji można zamówić na stronie muzeum.

autor: Jasminko Halilović
tłumaczenie: Justyna Górniak
korekta: Justyna Pilarska
wydawca: Muzeum Wojennego Dzieciństwa
Sarajewo, 2018
www.warchildhood.org